Všelijaké tvoření

...aneb jak relaxovat a kreativně vyplnit volný čas...

Malování na tričko

….nejedna z nás určitě někdy zahlédla v časopise, v novinách nebo na internetu obrázek, kterým by stálo za to ozdobit si tričko nebo tričko, ať už pro sebe nebo někoho z rodiny. Ne každá z nás, ale umí namalovat takový obrázek pěkně od ruky a proto mám pro vás jednoduchý návod, podle kterého to zvládnete zaručeně každá….

Pomucky.jpg

Potřebujeme: (viz foto)

-tričko nebo jiný textil,který chceme ozdobit

-předlohu (ať už obrázek z časopisu,nebo vytisknutý z počítače)

-štětce (různé tloušťky,ale lepší jsou slabší)

-textilní barvičky

- lahvičku a kovový hrot (na malování kontury obrázku)

-transferová tužka (vypadá jako obyčejná fialová pastelka, ale funguje jako kopírák v tužce)

-pečící papír (může být i hnědý) nebo pauzovací papír

 

 

a pokud máte všechno připravené můžeme se  s chutí pustit do tvoření.

Postup1.jpg

Nejprve si vezmeme pečící papír a transferovou tužkou na něj překreslíme připravenou předlohu.

Postup2.jpg

 

Po té vezmeme tričko a přiložíme pečící papír namalovanou předlohou na tričko a žehličkou nastavenou na bavlnu přejedeme. Obrázek se nám po chvilce obtiskne.Takto připravenou předlohu můžeme použít min. dvakrát.

Postup3.jpg

Než začneme malovat, vypodložíme si tričko,aby se barva nepropila i na zadní díl.Postačí nám k tomu kousek pečícího papíru. Pak už vezmeme lahvičku, do které si nalijeme černou barvu, našroubujeme kovový hrot a můžeme začít malovat konturu obrázku. Používám hrot průměru 0,5 mm, který mám odzkoušený a je asi nejvhodnější.

Postup4.jpg

Po zaschnutí kontury můžeme začít obrázek vybarvovat, dle vlastní fantazie. Jednotlivé barvičky lze mezi sebou míchat na požadovaný odstín, jsou ředitelné vodou.Když zaschnou barvičky, můžeme ještě v místech kde je to potřeba obtáhnout konturu,aby byl výsledek dokonalý.

Postup5.jpg

A nakonec provedeme fixaci barev. Provádí se po úplném zaschnutí barviček. Přiložíme přes obrázek pečící papír a přežehlíme žehličkou nastavenou na bavlnu. Důležité je přežehlovat opravdu důkladně cca 3-4 minuty. Já osobně fixuji takto malované triko z obou stran (z rubové i lícové strany).

Vytvor.jpg

…..a máte hotovo.Myslím,že výsledek stojí za to,co říkáte?! (viz foto)

 

 

 

 

Pár rad a tipů závěrem:

-         na trička se světlým podkladem jsou vhodné barvičky zn. Nerchau , jinak je lepší použít barvičky Pébeo, protože mají lepší krycí schopnosti. Ovšem jsou dražší.

 

-         pokud máte čas a nespěcháte na výsledek svého tvoření,je lepší po namalování kontury, počkat až zaschne, konturu zafixovat přežehlením a tričko přemáchnout v horké vodě s troškou pracího prášku. Zbytky transferové tužky zmizí a nebude dělat neplechu při malování bílou barvičkou. Stává se,že trošilinku bílou barvu zbarvuje do fialova. Pak stačí nechat tričko uschnout a přežehlit a pokračovat v malování.

 

-         štětce volte raději slabší, lépe se s nimi maluje v blízkosti kontur a malé obrázky.

 

-         tričko se po zafixování může bez problémů prát v automatické pračce i na 40 stupňů.

 

 

….. příjemné tvoření a pokud si nebudete vědět rady, napište mi.